Konfūcija dzīves gudrības

Pirms dodies atriebties, izroc divus kapus.

*****
Šodien rūpēties par vecākiem – nozīmē tos uzturēt. Bet var barot arī zirgus un suņus. Tad ar ko, ja ne goda izrādīšanu, atšķirt pirmos no otriem.

*****

Ja valsts ir labi pārvaldīta, ir jākaunas par nabadzību un sliktiem apstākļiem. Ja valsts ir slikti pārvaldīta, jākaunas par bagātību un slavu.

*****

Ja esi taisnīgs, tad padotie rīkosies atbilstoši tavai gribai pat bez tavas pavēles. Bet, ja pats neesi taisnīgs, tad negaidi, ka tavu gribu izpildīs pat tad, ja tiks dota attiecīga pavēle.

*****

Lai pasaulē ieviestu kārtību, vispirms sakārto savu valsti; lai sakārtotu valsti, vispirms sakārto savu ģimeni; lai sakārtotu ģimeni, vispirms uzlabo savu personīgo dzīvi; lai sakārtotu personīgo dzīvi, iztaisno savu sirdi.

*****

Pārvarēt sevi tādu, kāds esi, un veidot sevi tādu, kādam ir jābūt – lūk, cilvēcības būtība. Būt vai nebūt cilvēcīgam – ir atkarīgs tikai no katra paša.

*****

Cilvēkam ir trīs ceļi, lai rīkotos saprātīgi: 1. labākais – pārdomas, 2. vieglākais – atdarināšana, 3. grūtākais – pieredze.

*****

Draugiem dod tikai tādus padomus, ko viņi ir spējīgi īstenot, nekļūstot nepieklājīgs pamudini viņus uz labiem darbiem, bet nedari to, ja nav iespējams tos paveikt.

*****

Valdīt pār pašam pār sevi tādā mērā, lai spētu citus cienīt ne mazāk, kā sevi pašu, attiekties pret citiem tā, kā vēlamies, lai attiektos pret mums pašiem, – lūk, ko var dēvēt par cilvēkmīlestības būtību.

*****

Apzināties pienākumu un to neizpildīt – tā ir gļēvulība.

*****

Cieni katru cilvēku kā pats sevi. Izturies pret viņu tā kā vēlies, lai izturētos pret tevi – lūk, augstākā patiesība.

*****

Dzīve patiesībā ir ļoti vienkārša, taču mēs tiecamies to sarežģīt.

Konfūcijs – Kunfudzi (551.-479. g.p.m.ē.) – ierēdnis, politiķis, filosofs un skolotājs Ķīnā, konfūcisma aizsācējs. Ķīnā zināms kā sjeņši – “pirmais skolotājs”.

Rakstiet savu komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *